بیوگرافی اردشیر کامکار ، نوازنده چیره‌دست کمانچه - مجله موسیقی ایران - آناستیا
28 اسفند, 1401
مشاهیر موسیقی ایران و جهان

بیوگرافی اردشیر کامکار ، نوازنده چیره‌دست کمانچه

اردشیر کامکار متولد 28 آبان 1341 در سنندج و نوازنده‌ی ساز‌های کمانچه، قیچک و ویولن است. اردشیر کامکار ویلن را نزد پدر خود (حسن کامکار) فرا گرفت و پس از آن ردیف موسیقی ایرانی را نزد محمدرضا لطفی و پشنگ کامکار، داوود گنجه‌ای، محمدرضا شجریان و اصغر بهاری آموخت.

بیوگرافی اردشیر کامکار

اردشیر کامکار یکی از هنرمندان خانواده‌ی معروف و هنرمند کامکار‌هاست. وی متولد ۲۸ آبان ۱۳۴۱ در سنندج و نوازنده‌ی ساز‌های کمانچه، قیچک و ویولن است. بزرگ شدن در خانواده‌ای که همه اهل هنر و هنردوست هستند وی را تشویق کرد که همچون پدر و برادرانش به سمت موسیقی برود.
اردشیر کامکار از سن کودکی به نواختن و آموزش ساز ویلن نزد پدر خود (حسن کامکار) مشغول بوده است. او در ابتدا قطعات ویولن ابوالحسن صبا را با کمانچه اجرا می‌کرد. پس از مدتی به عنوان نوازنده‌ی ساز کمانچه و ویولن عضو ارکستر فرهنگ و هنر سنندج می‌شود. در سال ۱۳۶۰ به تهران می‌آید و با گروه‌های عارف و شیدا و دیگر خوانندگان مطرح همکاری خود را آغاز می‌کند. وی در همین دوران دانش خود در زمینه‌ی ردیف موسیقی ایرانی را نزد محمدرضا لطفی و پشنگ کامکار، داوود گنجه‌ای، محمدرضا شجریان و اصغر بهاری زیاد کرد.

اردشیر کامکار همواره تلاش کرده است که با استفاده از اجرای تکنیک‌های خاص ویولن بر روی ساز کمانچه، قابلیت‌های ساز کمانچه را توسعه دهد و چهره‌ای جدید از این ساز را به نمایش بگذارد. در پی همین تلاش‌ها توانست قطعات ابوالحسن صبا را در دو اثر به یاد صبا و بر تارک سپیده، به‌کمک کمانچه و ارکستر به اجرا درآورد. وی در اثر بر تارک سپیده با توانایی‌های خود دست به ابتکارات و خلاقیت‌هایی زد و توانست کمانچه را سازی توانا جلوه دهد.
برخی از صاحب نظران معتقدند که سبک و نوع نوازندگی اردشیر کامکار سرمشق و الهام بخش نوازندگان جوان کمانچه و ویلن در ایران شده است به طوری که ساز کمانچه در میان نوازندگان و مردم جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است. کمانچه‌ی همیشه همراه اردشیر کامکار ساخته‌ی قدرت‌الله کردی از سازندگان ساز‌های ایرانی است.

ویژگی‌های نوازندگی اردشیر کامکار

از ویژگی‌های نوازندگی وی در ساز کمانچه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
اجرای پوزیسیون‌های ۷ به بالا و اجرای صدا‌های هارمونیک که این تکنیک‌ها مختص ساز ویولن است و تقریباً برای ساز کمانچه به‌سختی قابل اجرا است. لحن و بیان مستقل صدای ساز او صدای زیبا‌ی ساز و آرشه کشی شفاف و بدون برخورد آرشه به سیم‌های دیگر تکنیک فوق‌العاده و اجرای قوی و تمیز پوزیسیون‌های ۷ به بالا
اثرات و آلبوم‌ها
آلبوم “به یاد صبا” در سال ۱۳۶۵ که شامل گزیده‌ای از آثار” ابوالحسن صبا” با اجرای کمانچه است. تالیف آثاری مانند “بی غبار عادت” و یا قطعات “بر تارک سپیده”و کنسرتینو کمانچه اجرا‌هایی در تهران و شهرستان‌ها در سال ۹۳ با گروه اردشیر کامکار و خوانندگی وحید تاج و حشمت اله رجب زاده آلبوم ناشکیبا با خوانندگی همایون شجریان آلبوم راز نگاه و آلبوم بی غبار عادت با همنوازی شروین مهاجر

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *