بیوگرافی همایون شجریان! - همایون شجریان-بیوگرافی همایون شجریانآناستیا
26 اسفند, 1401
مشاهیر موسیقی ایران و جهان

بیوگرافی همایون شجریان!

همایون شجریان خواننده مشهور ایرانی است که در سبک سنتی فعالیت می کند و طرفداران فراوانی در ایران و خارج از کشور دارد. همایون شجریان «۳۱ اردیبهشت ماه سال ۵۴» در شهر تهران بدنیا امده است. خواننده موسیقی سنتی ایرانی و نوازنده تنبک و کمانچه است.

کودکی همایون شجریان

همایون شجریان پسر محمدرضا شجریان می باشد. فارغ التحصیل کنسرواتوار موسیقی تهران است، سه خواهر تنی به نام های فرزانه (راحله)، افسانه و مژگان و یک برادر ناتنی به نام رایان دارد. او چهارم محمدرضا شجریان است. نام مادر همایون شجریان و همسر اول محمدرضا شجربان فرخنده گل افشان می باشد.

کودکی همایون شجریان

از کودکی علاقه به موسیقی و ریتم در همایون شجریان نمایان بود تا با تشخیص پدر؛ استاد محمد رضا شجریان، نزد استاد تنبک شادروان ناصر فرهنگفر به فراگیری تکنیک و شناخت ریتم که اساس موسیقی است، پرداخت.

همایون شجریان چند سالی هم نزد جمشید محبی به فراگیری پرداخت و از سال ۱۳۶۴ در کنار خواهران خود نزد پدر، آواز را آغاز کرد و در دوران بلوغ، روزانه تکنیک آواز و صدا سازی را به صورت فشرده فرا گرفت.

بیوگرافی همایون شجریان!

آغاز فعالیت حرفه ای همایون شجریان

همایون شجریان در همان زمان به هنرستان موسیقی رفت و کمانچه را بعنوان ساز تخصصی خود انتخاب کرد و در خارج از هنرستان به ادامهٔ فراگیری آن نزد اردشیر کامکار و آشنایی با تار و سنتور به صورت گوشی پرداخت. همایون شجریان از سال ۱۳۷۰ به همراه محمدرضا شجریان در کنسرت های آمریکا، اروپا و ایران (با تنبک) همراهی کرد و از سال ۱۳۷۸ به بعد در صحنهٔ کنسرت ها به همخوانی با پدرش پرداخت.

نخستین اثر با حضور او یاد ایام نام دارد که در آن اثر همایون شجریان تنبک نوازی را بر عهده داشته است. همایون شجریان کنسرت های فراوانی را با بزرگان موسیقی اجرا کرده و آثار زیادی را به همراه آنان در ایران و دنیا منتشر کرده است که میتوان به آلبوم کنسرت های «بی تو بسر نمی شود» و «فریاد» اشاره نمود که هر دو اثر در سال های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۵ نامزد دریافت جایزه گرمی شدند.

همایون شجریان,همایون شجریان با پدرش,کنسرت همایون شجریانهمایون شجریان کنسرت های فراوانی را با بزرگان موسیقی اجرا کرده است

بیوگرافی همایون شجریان!

 

اولین آلبوم همایون شجریان

نخستین آلبوم همایون شجریان که به تنهایی خوانندگی آنرا بر عهده داشت «نسیم وصل» نام دارد که آهنگ سازی آنرا محمدجواد ضرابیان بر عهده داشته است در سال ۱۳۸۲ منتشر شد. این سرآغازی بر اجرای کنسرت ها و آلبوم های مستقل همایون شجریان بود. او بعد از آن در سال ۱۳۸۳ دو آلبوم شوق دوست و ناشکیبا را منتشر کرد و در سال ۱۳۸۴ نقش خیال را به آهنگ سازی علی قمصری به بازار عرضه کرد که با استقبال فراوانی رو به رو شد.

همایون شجریان درسال ۱۳۸۷ دو آلبوم قیژک کولی و خورشید آرزو را منتشر کرد.

ازدواج همایون شجریان

گیتا خوانساری همسر همایون شجریان میباشد کـه درسال ۱۳۷۴ با همایون شجریان ازدواج کرده اسـت و پس از گذشت دوازده سال از ازدواجشان دختری به نام یاسمن بدنیا آمد.

مرا دنبال کنید:

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *