بیوگرافی یانی نابغه ی موسیقی جهان - آناستیا
17 آذر, 1400
مشاهیر موسیقی ایران و جهان

بیوگرافی یانی نابغه ی موسیقی جهان

یانی با نام کامل یانی کریسومالیس به انگلیسی Yiannis Chryssomallis در 14 نوامبر 1954 درکالاماتا، یونان متولد شد.

پدرش سوتیری کریسومالیس بانکدار و مادرش فلیتسا خانه دار بودند.

یانی یک برادر بزرگتر و یک خواهر کوچک تر از خودش دارد.

قد او 180 سانتمیتر است.

یانی در سن 6 سالگی به نواختن پیانو روی آورد، پدر و مادرش او را تشویق کردند تا به روش خودش و بدون آموزش رسمی موسیقی را یاد بگیرد.

در نوامبر سال 1972، یانی از یونان به ایالات متحده نقل مکان کرد تا در ژانویه سال 1973 در دانشگاه مینه سوتا به تحصیل در رشته روان شناسی بپردازد و سرناجام در سال 1976 در این رشته فارغ التحصیل شد.

یانی در دوران دانشجویی در یک گروه راک محلی نوازندگی می کرد و در همان دوران به مطالعه بیشتر پیانو پرداخت، پس از فارغ التحصیلی، یک سال به آموزش موسیقی پرداخت و تصمیم گرفت تا این رشته را به طور جدی دنبال کند.

در سال 1977 به گروه راک آفتاب پرست پیوست و با بنیان گذار و درامر این گروه، چارلی اَدمز به مدت 4 سال همکاری کرد.

آهنگ ها و آلبوم های یانی

کلید تخیل، از روی سکوت، روز های آفتاب پرست، بازتاب احساس، در جشن زندگی، جرئت آرزو، در زمان من، احترام، اگر می توانستم به تو بگویم، حقیقت لمس و آسایشی احساس برانگیز از معروف ترین آهنگ ها و آلبوم های استودیویی یانی هستند.

کنسرت های یانی

از مهم ترین کنسرت های یانی می توان به کنسرت آکروپولیس در سال 1994، کنسرت تالار سلطنتی آلبرت در سال 1995، کنسرت شهر ممنوعه چین و تاج محل در سال 1997، کنسرت لاس وگاس آمریکا در سال 2006، کنسرت صدا های یانی در سال 2009 و کنسرت یانی در ال مورو، پورتوریکو در سال 2012 را نام برد.

بیوگرافی یانی نابغه ی موسیقی جهان

رویای یک مرد در سال 2015، تور آمریکای شمالی در سال 2016، کنسرت رویایی : زنده از اهرام بزرگ مصر و شامگاهی در گفتگو با یانی از جدیدترین کنسرت او محسوب می شوند.

کنسرت در آکروپولیس یونان به عنوان پربیننده ترین و زیباترین کنسرت موسیقی جهان شناخته می شود و با فروش 7 میلیون نسخه، دومین ویدئو موزیک پرفروش تاریخ است. این کنسرت در 65 کشور جهان پخش شد و نزدیک به یک میلیارد نفر آن را به صورت زنده تماشا می کردند.

یانی مجرد است و همسری ندارد، او در دهه 1990 با بازیگر آمریکا لیندا ایوانز رابطه داشته است.

اعضای گروه یانی

چارلز آدامز (درامر)، بندیکت برایدرن (ویولن)، جیسون کاردر (ترومپت)، یل دل سل (طبل)، لیندسی دویچ (ویولن)، مینگ فریمن (کیبورد)، لورن ژلنکوویچ (خواننده)، لیزا لاوی (آواز خوان)، جیمز ماتوث (شیپور)، سارا اوبراین (ویولن سل)، ساموئل یروینیان (ویولن) و مری سیمپسون (ویولن) از اعضای گروه یانی هستند.

مرا دنبال کنید:

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *