مایکل جکسون - آناستیا
3 فروردین, 1402
اخبار معرفی خوانندگان

مایکل جکسون

به گزارش ایمنا مایکل جوزف جکسون، خواننده معروف آمریکایی، بخاطر فعالیت‌های هنری و خیرخواهانه‌ای که داشت در زمان حیاتش شهرت جهانی یافت و پس از آن نیز الگو و الهام بخش بسیاری از هنرمندان جدید قرار گرفت.

کودکی مایکل جکسون

مایکل جکسون در ۲۹ آگوست ۱۹۵۸ در شهر صنعتی گَری در ایالت ایندیانا، ایالات متحده آمریکا و در خانواده‌ای از طبقهٔ کارگر و تهی‌دست زاده شد. او هفتمین فرزند از ۹ فرزند خانواده جکسون بود.

مادر مایکل بسیار مذهبی بود و فرزندانش را با باورهای سختگیرانهٔ فرقهٔ شاهدان یهوه از دین مسیحیت تربیت می‌کرد. مایکل جکسون در کودکی مورد تندی و آزار پدرش قرار می‌گرفت. این اتفاقات در بزرگسالی او اثرات خود را نشان داد.

مایکل جکسون و جکسون فایو

مایکل جکسون در سال ۱۹۶۴ و زمانی که تنها ۶ سال داشت، به عنوان خوانندهٔ پس‌زمینه به گروه برادران جکسون پیوست. او در ۸ سالگی خواننده و رقصندهٔ اصلی این گروه شد. در همین زمان، برادران جکسون نام گروه را به جکسون فایو تغییر دادند.

مایکل از ۱۴ سالگی، در کنار فعالیت در گروه جکسون فایو، اقدام به ساخت و اجرای آهنگ فردی کرد. او از سال ۱۹۷۲ تا ۱۹۷۵، ۴ آلبوم استودیویی تک‌نفره منتشر کرد و حتی نامزد یک جایزه اسکار هم شد. جکسون فایو تورهای بین‌المللی اروپا و تور جهانی برگزار کرد. مایکل جکسون به عنوان ترانه سرای اصلی این گروه بود.

آلبوم‌های مایکل جکسون

پنجمین آلبوم استودیویی مایکل جکسون به نام غیر معمول در سال ۱۹۷۹ منتشر شد. آلبوم غیر معمول یک موفقیت تجاری بزرگ بود و به نخستین آلبومی تبدیل شد که چهار تک‌آهنگ آن، در بین ۱۰ اثر برترِ جدول ۱۰۰ آهنگ داغ بیلبورد قرار گرفت. و بر اساس آمار، تا سال ۲۰۱۲ بیش از ۲۰ میلیون نسخه از این آلبوم در سراسر جهان به فروش رسیده‌است. در سال ۱۹۸۰ آلبوم غیر معمول مایکل جکسون جایزه گرمی گفت.

مایکل جکسون در سال ۱۹۸۲، ششمین آلبوم استودیویی خود با نام تِریلِر را منتشر کرد. تریلر تبدیل به جزئی از فرهنگ مردم جهان و به خصوص آمریکا شد. فروش این آلبوم تا به امروز بیش از ۱۱۰ میلیون نسخه برآورد شده است. مایکل با انتشار تریلر، مناسبات صنعت موسیقی را از لحاظ چهارچوب هنری، تجاری و درآمدزایی متحول نمود. تریلر، او را به مهم‌ترین و برجسته‌ترین هنرمند و سرگرمی‌ساز دههٔ ۸۰ تبدیل کرد.

هفتمین آلبوم استودیویی مایکل جکسون با نام بد در سال ۱۹۸۷ منتشر شد. آلبوم بد فروش کمتری نسبت به تریلر داشت اما توانست به دومین آلبوم پرفروش تاریخ در آن زمان تبدیل شود. آلبوم بد حاوی ۱۱ آهنگ بود که ۹ آهنگش توسط خود جکسون سروده شده بودند. از ۷ تک‌آهنگی که از بد منتشر شد، ۵ تایشان در ۱۰۰ آهنگ داغ بیلبورد به رتبهٔ یک رسیدند.

هشتمین آلبوم استودیویی مایکل جکسون با نام خطرناک در سال ۱۹۹۱ منتشر شد. خطرناک تا سال ۲۰۰۸ هفت میلیون نسخه در آمریکا و ۳۲ میلیون نسخه در سراسر جهان فروش داشته‌است و هم‌اکنون جز بیست آلبوم پرفروش جهان است. این آلبوم شامل ۱۴ ترانه است که ۹ تای آن‌ها در قالب تک‌آهنگ منتشر شد. بیشتر ترانه‌های این آلبوم دربارهٔ وحدت نژادها، برادری و برابری میان مردم جهان، بهبود وضعیت زمین و نفی خیانت است.

مایکل جکسون در سال ۱۹۹۵ نهمین آلبوم خود را با نام تاریخ: گذشته، حال و آینده، کتاب اول منتشر نمود. این آلبوم نامزد جایزهٔ گرمی برای بهترین آلبوم سال شد.

تور کنسرت‌های مایکل جکسون

مایکل جکسون در ۱۲ سپتامبر ۱۹۸۷ تور جهانی آلبوم بد را آغاز کرد. این تور که در ۱۵ کشور برگزار شد بیش از یک سال طول کشید.

مایکل جکسون در ۲۷ ژوئن ۱۹۹۲ تور جهانی خطرناک (dangerous) را شروع کرد. این تور شامل بیش از ۱۰۰ اجرا بود اما بعد از اجرای ۶۹ مین کنسرت، به خاطر وضعیت روحی و جسمی بد مایکل که به دلیل اتهامات کودک‌آزاری سال ۱۹۹۳ دچار آن شده بود لغو شد. اجرای این تور ۱۵ ماه به طول انجامید.

۱۹۹۶ تور جهانی هیستوری ۷ سپتامبر ۱۹۹۶ – ۱۵ اکتبر ۱۹۹۷ (جهانی)
۸۳
آخرین تور مایکل جکسون که از ۷ سپتامبر ۱۹۹۶، آغاز شد، تور آلبوم تاریخ بود. تور جهانی هیستوری با جذب بیش از ۴.۵ میلیون شرکت‌کننده، رکورد قبلی تور جهانی بد را شکست و به «پرتماشاگر ترین تور جهان» تبدیل شد که تا به امروز نیز این رکورد را در دست دارد. این تور در ۵۸ شهر از ۳۵ کشور در ۵ قارهٔ جهان اجرا شد.

گیاهخواری مایکل جکسون

مایکل جکسون گیاهخوار بود و انواع گوشت قرمز، گوشت خوک، مرغ، ماهی و نوشیدنی‌های الکلی مصرف نمی‌کرد.

شهرت و افتخارات مایکل جکسون

مایکل جکسون در سن ۲۴ سالگی به شهرت زیادی در حد الویس پریسلی و گروه بیتلز دست یافته بود.

مایکل جکسون اولین هنرمند موسیقی بود که نامش دوبار در پیاده رو هالیوود ثبت می‌شد. مایکل جکسون موفق به دریافت نزدیک به ۴۰۰ جایزه شده است که یک رکورد جهانی میان هنرمندان به حساب می‌آید.

در میان جوایز مایکل جکسون ۲۳ جایزه رکوردهای جهانی گینس و ۱۸ جایزه گرمی بسیار قابل توجه اند. علاوه براین مایکل جکسون ۱۳ تک آهنگ شماره یک در جدول ۱۰۰ آهنگ داغ بیلبورد دارد.

مایکل جکسون ۲ بار نامزد جایزه‌ی صلح نوبل شده بود.

فیلم ماه پیما (مون واکر) مایکل جکسون

نام فیلمی است که توسط مایکل جکسون در سال ۱۹۸۸ پخش شد. این فیلم گلچینی از فیلم‌های کوتاه دربارهٔ سلطان پاپ است. در قسمت‌های جداگانهٔ فیلم، موزیک ویدئوهای مایکل جکسون پخش می‌شود. نام فیلم از تکنیک حرکتیِ رقصیِ مون واک گرفته شده‌است که یکی از حرکت‌های ثبت‌شده در رقص مایکل است. در این فیلم، قطعاتی از کودکان آفریقایی، ماهاتما گاندی و سایر چهره‌های تاریخی به تصویر کشیده شده‌است.

اتهامات کودک آزاری مایکل جکسون

در سال ۱۹۹۳ مایکل جکسون در نزدیکی یکی از تور کنسرت‌هایش مورد اتهام سختی قرار گرفت. ایوان چندلر، پدر جردن چندلر از مایکل درخواست ۲۰ میلیون دلار پول برای ساخت فیلم‌اش کرد اما با مخالفت وی مواجه شد. سپس مایکل را تهدید کرد که در صورت ندادن پول، اتهامی را علیه وی پخش می‌کند. اما مایکل درخواست او را نپذیرفت. این اتهامات منجر به اعتیاد شدید مایکل جکسون به داروهای آرام بخش شد. جردن چندلر، ۲ روز بعد از مرگ مایکل جکسون اعلام کرد که مایکل هیچ‌گاه او را مورد آزار جنسی قرار نداد و به دستور پدرش مجبور شده است تا این دروغ‌ها را بگوید.

در سال ۲۰۰۳ مایکل جکسون توسط گاوین آرویزو، پسر بچه‌ای مبتلا به بیماری سرطان که برای درمان، چند ماه را به همراه خانواده‌اش در مزرعه نورلند گذرانده بود متهم به کودک آزاری شد. این اتهامات، برعکس اتهامات سال ۱۹۹۳، منجر به برگزاری دادگاهی با نام مردم در برابر جکسون شد. دادگاه به مدت پنج ماه و تا اواسط سال ۲۰۰۵ به طول انجامید. در طول جریان دادگاه، این موسیقیدان برای بار دیگر از بیماری‌های وابسته به استرس رنج برد و وزن زیادی را از دست داد. او همچنین به داروهای مرفین و پتیدین وابسته شد. در ماه ژوئن، جکسون از تمامی اتهامات تبرئه و بیگناه شناخته شد.

همسران و فرزندان مایکل جکسون

در سال ۱۹۹۴ جکسون با لیزا ماری پریسلی، دختر الویس پریسلی ازدواج کرد. این ازدواج زیاد طول نکشید و آنها ۲ سال بعد از یکدیگر جدا شدند.

ماه بعد پس از طلاق لیزا پریسلی، جکسون با دوست دوران بچگی‌اش، دبی رو، در استرالیا ازدواج کرد. جکسون از دبی صاحب یک فرزند پسر به نام مایکل جوزف جکسون پسر متولد ۱۳ فوریه ۱۹۹۷ معروف به پرینس و یک فرزند دختر به نام پاریس مایکل کاترین جکسون متولد ۳ آوریل ۱۹۹۸ است. این زوج در ۸ اکتبر ۱۹۹۹ از یکدیگر جدا شدند.

مایکل جکسون فرزند دیگری به نام بلنکت دارد که نام مادرش مشخص نیست و از روش رحم جایگزین به دنیا آمده است.

 

علت مرگ مایکل جکسون

مایکل جکسون در ۲۵ ژوئن سال ۲۰۰۹ بر اثر تزریق بیش از حد داروی قوی بی‌هوشی پروپوفول، در سن ۵۰ سالگی درگذشت.

دو ماه بعد از مرگ مایکل، پزشکی قانونی لس‌آنجلس رسماً مرگ مایکل جکسون را قتل معرفی کرد و دکتر کانراد موری، با اتهام قتل غیرعمد و به مدت ۴ سال راهی زندان کالیفرنیا شد.

مرا دنبال کنید:

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *