معرفی سبک باروک در موسیقی! - باروک-سبک موسیقیایی-آناستیا
3 مهر, 1401
اخبار معرفی سبک‌های موسیقی

معرفی سبک باروک در موسیقی!

در سراسر دنیا سبک‌های موسیقی بسیاری وجود دارد. از موسیقی کلاسیک و باروک گرفته تا موسیقی امپرسیونیسم، مینیمال، پاپ، راک، پانک راک، اپرا، جاز، بلوز، هیپ پاپ، رپ، کانتری، الکترونیک، متال و موسیقی عصر نو (New Age). سبک موسیقی یک قطعه شنیداری، نشان‌دهنده دوره زمانی، ریشه‌های منطقه‌ای، تکنیک اجرا و سازهای استفاده‌شده در آن قطعه موسیقی است.

در تقسیم‌بندی دوره‌های هنری در بخش موسیقی چهار دوره اصلی در نظر گرفته شده است. سبک موسیقی باروک (Baroque Music) اولین سبکی است که پس از رنسانس بین سال‌های 1600 تا 1750 ادامه داشته است.
واژه باروک به معنی استادانه زینت کردن و ماهرانه درست کردن است. اینها ویژگی‌های هنرهای دوره باروک در نقاشی، موسیقی، معماری و… است که نشان‌دهنده اشرافیت و قدرت حکومت‌های اروپایی بوده است.

دوره‌های زمانی موسیقی باروک

ریتم هم در سبک موسیقی باروک به جز در موارد اندکی تغییر نمی‌کند و پیوستگی دارد. تم اولیه قطعه موسیقی به شکل‌های مختلف برای مثال حالت‌های سوالی و جوابی تکرار می‌شود. شاید تصور شود موسیقی دوره باروک به دلیل پیوستگی قطعات و تکرار پیاپی یک ایده در ملودی یکنواخت است اما در واقع با ریزه‌کاری‌های فراوان تزئین شده است. به همین دلیل اغلب افرادی که شنونده حرفه‌ای موسیقی نیستند موسیقی‌های باروک را شبیه به هم می‌دانند.

موسیقی باروک تاکید بر ضرب دارد و این ویژگی تفاوت اصلی موسیقی باروک با آثار موسیقی رنسانس محسوب می‎‌شود. در موسیقی باروک موسیقی سازی و آوازی از یکدیگر جدا شدند و قواعد جدید هارمونی تدوین شد. در این موسیقی سازهای بادی بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است و استفاده از سازهای کلاویه‌ای شکل گرفت.

دوره‌های زمانی موسیقی باروک

دوره موسیقی باروک در فاصله میان دوره رنسانس و دوره کلاسیک قرار دارد. این دوره به سه دوره آغازین (1600-1640)، دوره میانی (1640-1680) و دوره پایانی (1680-1750) تقسیم شده است. دوره پایانی باروک نماینده آثار مشهور موسیقی باروک محسوب می‌شود اما موسیقی‌دانانی نظیر مونته‌وردی دوره آغازین را به یکی از انقلابی‌ترین دوره‌های تاریخ موسیقی تبدیل کرده‌اند.

در دوره آغازین باروک موسیقی‌دانان ایتالیایی بر اساس متن‌های پرشور و احساس این دوره اپرا را به تاریخ هنر معرفی کردند. در این دوره صداهای آوازی با خط‌هایی ملودیک همراهی می‌شدند.

در دوره میانی موسیقی باروک یک سبک جدید متاثر از ایتالیا در تمام کشورهای اروپایی گسترش پیدا کرد. ویژگی مهم این دوره اهمیت موسیقی‌سازی بود و در میان سازها خانواده ساز ویولن محبوبیت بیشتری در میان مردم داشت.

در دوره پایانی موسیقی باروک جنبه‌های هارمونی پدید آمدند. موسیقی پلی فونیک مجددا اوج گرفت و یوهان سباستین باخ نهایت هنر خود را به هنر عرضه کرد.

یوهان سباستین باخ به عنوان نماد موسیقی باروک شناخته می‌شود. فردریک هندل، کلودیو مونتوردی، آرکانجلو کورلی و آنتونیو ویوالدی نیز از دیگر بزرگان موسیقی دوره باروک هستند.

مرا دنبال کنید:

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *