معرفی سبک موسیقی راک! - آناستیا
3 فروردین, 1402
سبک های موسیقی معرفی سبک‌های موسیقی

معرفی سبک موسیقی راک!

یکی از انواع موسیقی سبک راک  است که در ابتدا با نام راک اند رول در دهه ۵۰ میلادی در کشور آمریکا ایجاد شد و سپس حدود دهه ۶۰ میلادی به شاخه های گسترده تری تجزیه شد و پیشرفت یافت. این سبک ریشه در راک اند رول دارد و گاهی تحت تاثیر سبک های جاز و فولک و کلاسیک نیز بوده است .

از جمله تأثیراتی که بر اجتماع گذاشت، این است که گستردگی زیادی بین شنوندگان خود و انواع موسیقی ایجاد کرد که این امر در سبک موسیقی بی‌ سابقه است. در واقع نام راک، از عبارت راک اند رول می آید که کوتاه شده و در زبان انگلیسی فعل to rock به معنی جنباندن و تکان خوردن می باشد.

شاخه های موسیقی راک

اوج درخشش این سبک در دهه ۹۰ میلادی رخ داد. در حقیقت هارد راک به عنوان محبوب ‌ترین سبک این دهه شناخته شده است و معروف شده و طرفداران این شاخه از سبک راک طرفداران بیشتری دارد و این درخشش حاصل خلاقیت افرادی مثل کرت کوبین و دیگر اعضای گروه نیروانا بود. سبکی که حاصل ترکیب پانک و هوی متال ( (Heavy Metal) بود ولی گرایش بیشتری به سمت پانک داشت ، مخصوصا در شکل اعتراض موسیقایی و همچنین انتخاب اشعار آن .

البته نواختن ریف‌ها مشابه هوی متال است. سبک گرانج به دو نسل و دوره تقسیم می شود : دوره اول متعلق به گروه‌هایی مثل گرین ریور و ماد هانی بود که این موج اکنون هم وجود دارد و ریف‌های آن خشن تر و سنگین تر از ریف‌های نسل دوم است . معروف ترین گروه از نسل دوم گروه نیروانا است که سبک آن نسبت به دیگر گروه‌های گرانج ملودیک تر می باشد.

سافت راک

هر چند که از نظر تاریخچه و قدمت، این سبک (Soft Rock) ابتدای دهه 70 پایه گذاری شده ولی زمزمه‌های شکل گیری آن در اواخر دهه 60 شروع شده است. در واقع سافت راک یک نوع موسیقی ملایمی است که بیشتر بر روی خواننده و یا ترانه سرا تکیه دارد تا نوازنده ؛ همچنین نگاه تجاری به موسیقی، یکی دیگر از ویژگی های سبک سافت راک می باشد.
پاپ راک
به طور کلی به موسیقی پاپ که بعد از دوران راک اند رول ساخته شده است ، Pop Rock گفته می شود که یکی از مشهورترین طیف های موسیقی شمرده می‌شود . از ویژگی های سبک پاپ راک، گیرا و ملودیک بودن آن است . از گروه ‌هایی که در این سبک مشهور و فعال هستند Everly Brothers ، Rowed House ، سلین دیون و مدونا می باشند .

هارد راک

از دیدگاه اکثریت متخصصان موسیقی، سبک های هوی متال و هارد راک مشابه یکدیگر هستند . زیرا شباهت های خیلی زیادی به یکدیگر دارند . در هردو سبک صدای خشن گیتار مشهود است و معمولا نقش اساسی در گروه به عهده خواننده می باشد و اکثرا سازها را به طور همزمان نواخته می شود .

البته تفاوت های اساسی هم بین این دو سبک وجود دارد مثلا در سبک هارد راک وجود ریتم ضروری است در حالیکه این ضرروت در سبک هوی متال وجود ندارد و این نوع موسیقی تکیه بر ریتم های کوبه‌ای و البته صدای خشن گیتار دارد.

پانک راک

در اواخر دهه ۶۰ و ۷۰، برخی رویدادهای اجتماعی مثل تورم، جنگ ویتنام و بیکاری در موسیقی آن زمان منعکس شد . اگرچه موسیقی روز به روز جدی تر می ‌شد، ولی ارتباط آن با مسائل روزمره کمتر می ‌شد و بیشتر حالتی مانند فرار از واقعیات به خود گرفت . همین موقع بود که در انگلیس گروه‌های پانک از این جو تأثیر گرفتند و با کمک گرفتن از بعضی از گروه‌های آمریکایی، گسترش یافتند . اولین و مشهورترین گروه بین آن ها گروه‌ پیستولز بود .

معرفی سبک موسیقی راک!

 

آلترنیتیو راک

یکی دیگر از شاخه‌های اصلی راک این سبک است که تمام گروه های پست پانک را از اواسط دهه 80 تا اواسط دهه ی ۹۰ تحت تأثیر سبک خود قرار داد. این شاخه از راک شامل سبک های گوناگونی است مثل ملودی های جذاب Jangle Pop یا ملودی های یکنواخت و خشن اینداستریال راک .

مرا دنبال کنید:

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *