موسیقی راک - آناستیا
31 شهریور, 1401
معرفی سبک‌های موسیقی

موسیقی راک

موسیقی Rock گستره بسیار بزرگی را شامل می شود و می توان این سبک را پر طرفدارترین سبکی که در دهه پنحاه میلادی پدید آمده است اطلاق کرد. نخستین گونه های Rock & Roll در اواخر دهه چهل پدید آمدند. از نخستین کسانی که این سبک موسیقی را به همگان معرفی کردند می توان از Chuck, Elvis Presley, Berry, Bill Haley و Buddy Holly نام برد. ریشه های اصلی این موسیقی از سویی به سبک هایی چون Country و Rockablly و از سوی دیگر به سبک های Gospel و B&R باز می گردد. این سبک به سرعت توانست یه محبوبیت بالایی در آمریکا و اروپا دست پیدا یابد و به زودی زیر شاخه های بسیاری از آن منشعب گشت. در دهه شصت زمانی که این موسیقی به بریتانیا راه یافت، هنرمندانی چون Beatles, Rolling و Stones تاثیر بسیار زیادی بر این موسیقی گذاردند و آنرا از حالت ساده پیش خارج کردند. با گذشت چند سال به تدریج سبک های Heavy Metal و Punk نیز از این موسیقی پدیدار گشتند. از دیگر زیر شاخه های مهم موسیقی راک می توان به Progressive Rock اشاره کرد که با الهام از موسیقی کلاسیک تاثیر بسزایی بر آینده موسیقی راک گذاشت. راک همواره به عنوان یکی از مشهورترین انواع سبک های موسیقی شناخته می‌شود.

سبک New Age

New Age سبکی در موسیقی است که تاکید بسیار زیادی بر بیان عواطف و اخساسات درونی دارد. این موسیقی معمولا از درون مایه آرام و آرامش بخش برخوردار است. آنجه در این آثار بسیار شاخص می باشد نوعی تاکید ویژه بر معنویت و مسائل روحی است. حتی برخی از آثار این سبک را می توان در مواردی چون موسیقی درمانی نیز به کار برد. موسیقی دان های این سبک معمولا از دانش و توانایی بسیاری بر خوردار هستند و به خوبی می توانند شنوندگان را جذب آثار خود کنند.

سازهای مهم سبک راک (Rock) ؛

گيتار الكتريک، گيتار باس، درامز، پيانو، كيبورد، گیتار آکوستیک، سينتي سايزر و ووكال از سازهاي مهم ژانر راک (Rock) محسوب می‌شوند.

هنرمندان معروف موسیقی راک (Rock) ؛

پينك فلويد، بيتلز، كوئين، لد زپلين، كينكس، فرانك زاپا، كاپيتان بيف هارت، مايو تامپسون، تيم باكلي، باب ديلان، تام ويتس، نيك كيو، كلاوس شولز از جمله مشهورترین هنرمندان ژانر راک هستند.

شاخصه‌های اصلی سبک راک (Rock) ؛

از مشخصه‌هاي ژانر راک مي‌توان از  گيتار الكتريک که معمولاً همراه با افكت‌هايي نظير اعوجاج (distortion) استفاده می‌شود، گيتار باس، درامز و ريف‌هاي (riffs) تكراري را نام برد.

در اين ژانر روي بيت‌ها (ضرب‌آهنگ‌ها) تأكيد مي‌شود.  سبک راک زایيده‌ی جنبش راك‌اند‌رول است و در دهه‌ی 1950 در امريكا شروع شد. اختراع گيتار الكتريك و امپلي‌فاير باعث گسترش اين ژانر گرديد تا در دهه‌ی 1960 موسيقي راك شكل بگیرد.

اولين گروه‌های مشهور راک؛ بيتلزها، رولينگ استون، لد زپلين و كينكس بودند.

گرچه استاندارد گروه‌های راك شامل چهار عضو؛ گيتاريست، نوازنده باس ، ووكاليست یا خواننده و درامر است ولي كيبورد، ارگان، سينتي سايزر و پيانو نيز از جمله سازهایی هستند که در اين سبک موسیقی مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

ژانرهای مرتبط موسیقی راک (Rock) ؛

بلوز، كانتری (country)، هيپ هاپ، جز (Jazz)، پاپ، رگه، آر اند بی (R&B)، آلترنيتيو (Alternative)، متال، پانک، هوی متال (heavy metal)، راک ان رول (Rock-n-Roll)، پاپ راک (pop rock)، فانک.

سبک (ژانر) راک و بهترین موسیقی متن فیلم‌های سینمایی؛‌

فهرستی که در ادامه در مورد شنیدنی‌ترین‌ موسیقی متن فیلم‌های سینمایی در سبک راک از نظرتان خواهد گذشت، نه فقط به خاطر آهنگ‌هایی گوش‌نواز از آهنگسازان سبک راک باید مورد توجه بگیرد، بلکه نکته‌ی اصلی در مورد این فهرست انتخاب هوشمندانه‌ی کارگردانان زبردستی است که در فرآیند انتخاب آهنگ راک برای موسیقی متن فیلم خود درست روی موسیقی بی‌کلام یا آهنگ‌هایی از سبک راک انگشت گذاشته‌اند که کاملا با حال و هوای اثر سینمایی آن‌ها همخوانی دارد و در همنشینی با تصاویر سینمایی، ‌احساسی کم‌نظیر از تجربه‌ی موسیقی متن در سبک راک را برای تماشاگران خوش‌اقبال این فیلم‌های سینمایی فراهم آورده است.

در اغلب موارد این فیلم‌های سینمایی توسط کارگردانانی ساخته شده‌اند که اگر چه سواد دانشگاهی چشمگیری در هنر موسیقی و فن آهنگسازی نداشته‌اند،‌ اما نبوغ ستودنی خود در انتخاب بهترین قطعه موسیقی بی‌کلام یا آهنگ در سبک راک را هنرمندانه به خدمت گرفته‌اند.

باید توجه داشت که در هر کدام از این مثال‌ها، سبک راک‌ با سکانس سینمایی چنان پیوند جدایی‌ناپذیری یافته‌اند که شنیدن این آهنگ‌های سبک راک بدون تماشای سکانس‌های سینمایی مورد نظر، خالی از لطف و لذت هنری خواهد بود.

در ادامه با وب‌سایت ملودایو همراه باشید تا نمونه‌های از شنیدنی‌ترین قطعات موسیقی متن در سبک راک را برای فیلم‌های سینمایی مرور کنیم.

موسیقی راک و فیلم سینمایی The Departed رفتگان یا مردگان محصول 2006؛

وقتی صحبت از استفاده از آهنگ راک در فیلم‌های سینمایی می‌شود، قبل از هر کسی نام مارتین اسکورسیزی و توانایی مثال‌زدنی این کارگردان در انتخاب موسیقی متن مناسب در سبک راک برای صحنه‌های پرکشش فیلم به ذهن خطور می‌کند.  مارتین اسکورسیزی به عنوان پیشکسوت عرصه‌ی استخدام موسیقی سبک راک در فیلم‌های سینمایی تأثیر شگرفی در باز کردن پای سازهای سبک راک به عالم سینما و تلویزیون داشته است و به نوعی راه را برای استفاده از راک در سریال‌های پرطرفداری چون سوپرانو و بریکینگ بد هموار کرده است. فیلم سینمایی The Departed رفتگان یا مردگان از جمله نمونه‌های موفق انتخاب راک برای یک فیلم سینمایی توسط اسکورسیزی با همکاری رابی رابرتسون است که به لطف هنرنمایی هنرمندان اسطوره‌ای همچون جان لنون، رولینگ استون و گروه آلمن برادرز محقق شده است.

مرا دنبال کنید:

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *