آرون کوپلند و آهنگسازی به سبک استادان امریکایی - آناستیا
2 فروردین, 1402
آهنگ سازها

آرون کوپلند و آهنگسازی به سبک استادان امریکایی

از نظر کوپلند موسیقی آمریکایی به معنای جاز بود. او در سال 1925 میلادی موسیقی برای تئاتر (music for theater) و در سال 1926 میلادی پیانو کنسرتو را بر پایه ریتم‌های جاز نوشت. بعد از آن او که تحت تأثیر نئوکلاسیسم ایگور استراوینسکی بود، به سمت سبکی انتزاعی رفت که خودش آن را اینگونه توصیف می‌کرد «پرطنین و کوبشی با بافتی کم‌حجم». این سبک او منجر به ساختن واریاسون‌های پیانو (در سال 1930 میلادی)، سمفونی کوتاه (در سال 1933 میلادی) و بیانیه‌هایی برای ارکستر (1933-35) شد. او در سال‌های نخست دهه ۱۹۳۰ آثاری جدی و بسیار دیسونانس ساخت که درک آنها فقط برای شنوندگانی نخبه امکان‌پذیر بود. بعد از این دوره تغییر جهتی در کار کوپلند ایجاد شد که پربارترین مرحله حرفه‌ای او محسوب می‌شود.به‌علاوه او متوجه شد که رسانه‌های جدید مثل رادیو، سینما و گرامافون موج جدیدی از علاقه‌مندان به موسیقی مدرن را ایجاد کرده‌اند. «نباید آنها را نادیده می‌گرفتیم و جوری می‌نوشتیم که انگار این مخاطبان وجود ندارند. با خودم فکر کردم ارزش دارد که تلاش کنم و حرف‌هایم را به آسان‌ترین روش بگویم.» او پیشرو موج جدیدی شد که در دهه سی شکل گرفت، آنها می‌خواستند موسیقی جدید را با بیانی ساده و قابل فهم برای عموم ارائه دهند.

آرون کوپلند و کارنامه یک عمر هنرمندی؛‌

در دهه‌های بعد کوپلند آثاری ساخت که منجر به شهرت جهانی‌اش شد و مهم‌ترین آنها عبارتند از: باله‌های بیلی‌کوچولو (Billy the Kod) (۱۹۳۸)، رودئو (Rodeo) (۱۹۴۲)، و بهار در آپلاچیا (Appalachian Spring) (۱۹۴۴) که در آنها از فرهنگ بومی آمریکا الهام گرفت. او همچنین قطعه ارکسترال El salón México (1936) را بر اساس ملودی‌ها و ریتم‌های مکزیکی ساخت.  استفاده او از جاز، سرودهای احیای مذهب (سرودهائی که برای انگیزش و تقویت شور و شوق مذهبی به‌کار می‌رفته است)، آوازهای گاوچرانان و دیگر نغمه‌های عامیانه آمریکایی سبب شد تا موسیقی آمریکا با نام کوپلند شناخته شود. موسیقی متن کوپلند برای فیلم‌هایی همچون موش‌ها و آدم‌‌ها  (Of Mice and Men)(۱۹۳۹) و شهر ما (Our Town) (۱۹۴۰) و نیز آثاری میهن‌پرستانه مانند تمثالی از لینکُلن (A Lincoln Portrait) (۱۹۴۲)، موسیقی او را به مردم شناساند.

کوپلند در طول دوران حرفه‌ای کارش به عنوان آهنگساز (باله، ارکستر، موسیقی کُر، موسیقی متن فیلم)، معلم، نویسنده چندین کتاب و ده‎ها مقاله در زمینه موسیقی، برگزار کننده رویدادهای موسیقی و رهبر ارکستر فعالیت کرد. او چندین جایزه و بیش از سی مدرک افتخاری دریافت کرد. کوپلند همچنین برای فیلم وارثه نامزد دریافت جایزه اسکار شد.

منبع : وب‌سایت britannica.com

مرا دنبال کنید:

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *