تشخیص موسیقی خوب از بد - چرا باید بدانیم که موسیقی خوب و بد چیست؟- آناستیا
Banner
4 آذر, 1399
سبک های موسیقی

تشخیص موسیقی خوب از بد

Banner

همیشه شنیده ایم که موسیقی بر سلامت روح و روان ما تاثیر مثبت می گذارد. این جمله درست است اما نه در مورد همه ی انواع موسیقی!

چه موسیقی ای می تواند حال مان را خوب کند و چه موسیقی ای برایمان بد خواهد بود؟

وقتی می گوییم موسیقی خوب، منظورمان چه نوعی از موسیقی است؟ موسیقی بد چطور؟

می توان گفت خوب یا بد دیدن موسیقی، مانند زیبایی امری سلیقه ای است یا این که قانون دارد؟

معیاری برای سنجش خوب یا بد بودن انواع موسیقی داریم که بتوان بر اساس آن موسیقی را طبقه بندی کرد؟ آیا معیارها همگانی است یا این که برای هر فرد متفاوت است؟

این سوالات به اضافه ی سوالات زیادی در مورد موسیقی وجود دارد. در ادامه ی این مطلب موارد مهمی را در این باره با شما درمیان می گذاریم. با ما همراه باشید.

چرا باید بدانیم که موسیقی خوب و بد چیست؟

همه مان کم و زیاد به موسیقی گوش می دهیم. مسافت های کم یا طولانی در ماشین معمولا با موسیقی های مورد علاقه مان، همراه می شود. در مهمانی ها حتما از موسیقی لذت می بریم. بسیاری از ما صبح ها به محض بیدار شدن هندزفری می گذاریم یا موزیک را با صدای بلند پخش می کنیم. تعداد زیادی از افراد با صدای موسیقی به خواب می روند.

همان طور که می بینید نقش موسیقی در زندگی مان بسیار است و حضور آن پر رنگ است. بسیار مهم است که بدانیم موسیقی ای که گوش می دهیم تاثیر مثبت بر ما می گذارد یا منفی؟

اگر تاثیرش مثبت است چه بهتر، اما اگر تاثیر منفی بر ما دارد، آیا عاقلانه است که با دست های خودمان حال خودمان را بد کنیم؟

می دانید که تغییر روحیه از بد به خوب گاهی چه سخت انجام می شود؟ پس عاقلانه است که اولا مراقب حال خوبمان باشیم و پس از آن سعی کنیم با راهکارهایی که در پیش می گیریم حالمان خوبتر شود.

چرا باید بدانیم که موسیقی خوب و بد چیست؟

زیبایی و زشتی با خوبی و بدی متفاوت است

دانستن تفاوت زیبایی با خوبی و نیز زشتی با بدی ضروری است. ممکن است شما لباسی که برای مهمانی خریده اید را بسیار زیبا ببینید اما آیا عاقلانه است که این لباس را برای یک جلسه ی کاری بپوشید؟

پس بسیاری چیزها ممکن است زیبا باشند اما مناسب موقعیت های خاصی نباشند. مطمئنا شما در مراسم مرگ یکی از عزیزانتان پیراهن قرمز زیبایی که خریده اید را نمی پوشید.

زیبایی و زشتی و هم چنین خوب و بد مفاهیمی نسبی هستند یعنی عینیت خارجی ندارند. هیچ کدام از این مفاهیم را نمی توان نشان داد. ما می توانیم به میز اشاره کنیم و بگوییم این میز است. در واقع این مفهومی است که همه انسان ها بر سر ان توافق دارند. اما نمی توان به “زیبایی” اشاره کرد و گفت مفهوم زیبایی آن است که من می گویم. دلیل این امر این است که زیبایی می تواند در نگاه هر شخص تعریف متفاوتی داشته باشد.

فلاسفه می گویند وقتی ما می گوییم رنگ قرمز زیباست در واقع حس و نظر خود را نسبت به این رنگ می گوییم پس طبیعی است که افراد مختلف می توانند تعریف متفاوتی از زیبایی داشته باشند. زشتی نیز همین طور است.

پس ما نه می توانیم در مورد این مفاهیم دلیل بیاوریم و نه می توانیم از دیگران دلیل بخواهیم.

زیبایی و زشتی با خوبی و بدی متفاوت است

سلیقه ها متفاوت است

می توان گفت زیربنای هنر سلیقه های متفاوت است. مگر غیر از این است که خالق هر اثر هنری آدمی است با سلیقه ای خاص و متفاوت از دیگر افراد؟ پس باید به سلیقه های متفاوت احترام گذاشت.

خوبی و بدی موسیقی

ما می توانیم موسیقی را به خوب و بد تقسیم بندی کنیم اما به زشتی و زیبایی خیر. دلیل این امر توضیحاتی است که پیشتر از این ارائه کردیم. زیبایی و زشتی در نگاه افراد مختلف تعابیر متفاوتی دارد. خوبی و بدی موسیقی براساس مولفه های اجتماعی و تاثیری که بر ما می گذارد تعیین می شود و بنابراین یک مفهوم کلی است و نه شخصی. پس می توان برایش معیار در نظر گرفت. قبل از این که در مورد موسیقی خوب و بد صحبت کنیم، بهتر است مقداری در مورد خود موسیقی بدانیم.

خوبی و بدی موسیقی

موسیقی چیست؟

موسیقی به صداهایی می گوییم که شنونده از شنیدن آن لذت ببرد. موسیقی بر حال و هوای ما تاثیر می گذارد و تغییراتی در ما ایجاد می کند. موسیقی بدون این که کلامی بر زبان بیاید حال و احوال انسان را نشان می دهد و از شرایط روحی اش خبر می دهد. می توان هنرهای تجسمی را مثال زد که از طریق بینایی همین اثر را بر ما می گذارد. به عنوان مثال شما با دیدن تصویر لبخند یک کودک بدون این که او حرفی زده باشد حس می کنید که حالش خوب است. هم چنین وقتی صدای قهقهه ی یک کودک را می شنوید باز هم بدون این که حرفی زده باشد، شما به شادی او پی می برد. این اعجاز هنر است که می بینید.

موسیقی به ما کمک می کند لایه های درونی شخصیت مان را ببینیم و علاوه بر آن ما را با احساسات عمیق درونی مان آشنا می کند.

بر اساس دخالت انسان در پدید امدن موسیقی، می توان دو دسته از موسیقی داشت. اول نوعی از موسیقی که انسان در خلق آن دخالت دارد و دوم موسیقی ای که انسان دخالتی در به وجود آمدن ان ندارد. صدای باران، آب، باد، پرندگان و… از موسیقی های زیبای طبیعی است که انسان دخالتی در آن ندارد. اما صدای تار و سنتور و بسیاری دیگر از ابزارآلات موسیقی ساخته ی دست انسان و نتیجه ی هنر اوست.

موسیقی چیست؟

معیار تشخیص موسیقی خوب از بد چیست؟

با معیارهای زیادی بر اساس فرهنگ های متفاوت، می توان موسیقی خوب را از بد تشخیص داد. در ادامه برخی از این معیارها را بررسی می کنیم.

موسیقی خوب و بد از منظر روانشناسی

وقتی می خواهیم از نظر روان شناسی میان موسیقی های خوب و بد تمیز قائل شویم باید ببینیم گوش دادن به هر موسیقی ای چه اثری بر روح و روان ما می گذارد. باید ببینیم موسیقی اثر مثبتی بر روی ما می گذارد یا منفی؟

از نظر روان شناسی موسیقی خوب موسیقی ای است که شما را به حالات خوبی دعوت کند از جمله: شادی، امیدواری، حس زیبایی، آرامش، توانایی،اعتماد و…

موسیقی بد موسیقی ای است که شما را به حالات بدی دعوت می کند. حالاتی از جمله: افسردگی، کج اندیشی، نا امیدی، یاس، آشوب درونی، تنفر و…

معیار تشخیص موسیقی خوب از بد چیست؟

دین چه موسیقی ای را خوب یا بد می داند؟

دین داران در رابطه با موسیقی به سه گروه تقسیم می شوند. گروه اول در کل با موسیقی مشکل دارند و هیچ گونه موسیقی ای را جایز نمی دانند. ان ها همه ی انواع موسیقی را حرام و ممنوع می دانند.

گروه دوم موسیقی را موضوعی بیهوده و بی فایده می دانند. ان ها زمانی که صرف موسیقی می شود را زمان هدر رفته می دانند. آن ها معتقدند موسیقی نه تنها وقت ما را بیهوده هدر می دهد بلکه ما را از خدا دور می کند.

گروه سوم نظر متفاوتی نسبت به موسیقی دارند. ان ها می گویند موسیقی را نمی توان کاملا پذیرفت یا رد کرد. این گروه انواع موسیقی را تفکیک می کنند. گروه سوم خودشان به دو دسته تقسیم می شوند. دسته ی اول موسیقی را به دو گروه تقسیم می کنند. ان ها یک گروه را موسیقی خوب و حلال می دانند و گروه دیگر موسیقی را بد و حرام. البته اختلاف نظراتی در این مورد هم وجود دارد که شرع کدام موسیقی را حلال و کدام را حرام می داند. دسته ی دوم از گروه سوم، تاثیرات موسیقی را از نظر دینی، بر انسان بررسی می کنند. از این منظر موسیقی خوب را موسیقی ای می دانند که ما را به سمت خدا هدایت کند و موسیقی بد موسیقی ای است که تمایلات دینی را در ما کاهش دهد.

در گذشته در میان عارفان سماع و موسیقی معمول بود و از این طریق و با اجرای مراسمی، سعی در نزدیک تر شدن به خدا داشتند. ان ها از این طریق، شور عارفانه را تجربه می کردند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Banner