نکات خرید دف – قسمت دوم - نکات خرید دف – قسمت دوم - آناستیا
3 بهمن, 1401
سازهای ایرانی

نکات خرید دف – قسمت دوم

در مطلب قبلی با عنوان “نکات خرید دف“، نکات مهمی در مورد خرید یک دف مناسب را با شما درمیان گذاشتیم. در این مطلب به ادامه ی آن نکات می پردازیم. با ما همراه باشید.

پوست دف چگونه باید باشد؟

کلاف اصلی در دف، از جنس چوب و به شکل استوانه ساخته می شود. این کلاف، یک استوانه ی کوتاه است که در یک طرف آن، پوست حیوانات یا طلق کشیده می شود. برای پوست حیوان، معمولا پوست بز در نظر گرفته می شود و طلق هم که دارای چندین نمونه می باشد.

بهترین نوع از دف با پوست حیوانات و در فصل بهار ساخته می شود. ابتدا و انتها در قاب اصلی به وسیله ی یک برش زاویه دار به هم چسبیده می شود. سپس از ضخامت یک سمت از کلاف کم می شود و این کار از طریق تراشیدن انجام می شود. سپس پوست با سریش روی لبه می چسبد و به وسیله ی گل میخک محکم می گردد. در کل می توان گفت دو نوع دف داریم:

 • دف ساخته شده با پوست طبیعی :

دف هایی که با پوست طبیعی ساخته می شوند گران تر هستند و البته صدای بهتری هم دارند. برای مبتدیان بهتر است که از این دف ها استفاده نکنند. تا هنگامی که در گرم کردن، نگه داری و کار کردن با دف تبحر لازم را ندارید، ممکن است به آن آسیب برسد.

در صورتی که شما نوازنده ی کنسرت هستید و از دف استفاده می کنید باید بدانید که با تغییر آب و هوا ، دف منبسط یا منقبض شده و در نتیجه صدای آن تغییر می کند. در این شرایط برای هر کدام از مناطق آب و هوایی سرد و گرم به یک دف جداگانه احتیاج دارید.

 

 • دف ساخته شده با پوست مصنوعی یا همان دف طلقی:

پوست های مصنوعی که استفاده می شود می تواند ساده، سفید، طرح الیت، طرح پوست، طرح خورشیدی و… باشد. جنس این پوست ها شبیه به هم است اما ضخامت آن ها متفاوت است. برای پوست ساده از ورق کالک استفاده می کنند. بهترین نوع پوست مصنوعی که در بازار وجود دارد در دف هاپا استفاده شده و ساخت شرکت رمو آمریکا می باشد.

دف های طلقی مقاوم تر از دف های طبیعی هستند. دلیل این مقاوم تر بودن این است که دف طلقی نیازی به گرم کردن ندارد و از محیط تاثیر نمی گیرد. بسیاری از دف های طلقی کیفیتی شبیه به دف طبیعی دارند. آن چه از دف های طلقی در بازار وجود دارد معمولا به رنگ های قهوه ای و سفید است و طلق ان کاغذ کالک است. کالک یک کاغذ پلاستیکی است و برای رسم نقشه های فنی نیز از آن استفاده می شود. سطح این طلق ها مات است. اگر سطح طلق، براق و سیقلی است از خرید آن خودداری کنید چون این طلق برای دف مناسب نیست و شبیه طلقی است که در طبل های محرم از آن استفاده می شود.

شکل کلی دف را چک کنید

باید ظاهر دف را بررسی کنید تا اگر نقص یا بدفرمی در آن وجود داشته باشد، از وجود آن آگاه شوید.

 • دف باید کاملا دایره ای شکل باشد. بعضی دف ها به شکل بیضی هستند. برای این که دایره ای بودن دف را تشخیص دهید کافی است از فاصله ی مناسبی آن را نگاه کنید و سپس از کنار هم به آن نگاهی بیندازید. اگر پوست روی کمه کشیده شده باشد یک انحنای عرضی به وجود می آید که اصلا خوب نیست.
 • دف باید در جهتی که پوست روی آن کشیده شده است، مسطح باشد. برای کنترل کردن این موضوع، دف را از جهتی که پوست روی آن کشیده شده، بر روی یک سطح صاف قرار دهید. به عنوان مثال می توانید دف را روی ویترین مغازه قرار دهید. در صورتی که میان دف و سطح صاف، لقی مشاهده کردید این بدان معنی است که لبه کمه در جهت پوست مسطح نمی باشد.

یک روش دیگر هم برای انجام این کار وجود دارد. دف را افقی نگه دارید به شکلی که پوست آن به سمت بالا باشد. از پهلو و در راستای افق به دف نگاه کنید، راستای نگاه شما باید در امتداد سطح افقی پوست باشد. در صورتی که مشکلی وجود داشته باشد آن را مشاهده خواهید کرد. در صورتی که کمتر از 2 میلی متر، نامسطحی وجود داشته باشد می توان آن را نادیده گرفت.

 • شما می توانید دف های مختلف را امتحان کنید و در صورتی که جای شصتی، با دست شما سازگار نیست می توانید فوم را باز کرده و بر اساس دست خودتان تنظیم نمایید و سپس فوم را دوباره بچسبانید. البته افراد حرفه ای، از قسمت های صاف دف را نگه می دارند و از شصتی استفاده نمی کنند.
 • اگر در لبه زیر پوست، برجستگی دیدید این نشانه ساخت ضعیف دف می باشد.

دف خوب چه صدایی می دهد؟

صدای خوب یک دف نه زیاد بم است و نه زیاد زیر. برای این که ساز صدای مطلوبی داشته باشد، باید کمانه کاملا به شکل دایره ساخته شده باشد، تقارن کامل داشته باشد و پوست از اطراف به اندازه ی یکسان کشیده  شده باشد. برای نوآموزان، صدای دف باید تیز باشد به این دلیل که پس از مدتی استفاده، 10 تا 20 درصد پوست شل می گردد و به صدایی که لازم است می رسد. اما اگر هنگام خرید دقیقا صدای مد نظر را خریداری کنید پس از مدتی صدا تغییر کرده و بم می شود. در این حالت می گوییم دف، صدای دبه می دهد.

این که چگونه می نوازید در نوع صدای دف بسیار مهم است. در صورتی که آرام و با نوک انگشتان تان می نوازید احتمال این که صدای دف تغییر کند خیلی کم است. در این جا باید همان صدایی که مد نظرتان است را خریداری کنید. اگر نوازنده شلاقی وار، دف می نوازد باید دف را با صدای تیزتری انتخاب کند. دف های ماهور صدای تیزتری دارند در صورتی که ناژوان بم است و دف حبیبی معمولا استاندارد است.

نکته ی دیگری که باید به آن دقت داشته باشید این است که تعداد و وزن زنجیره های دف در صدای آن تاثیر دارد. هر چه تعداد و وزن زنجیره ها بیشتر باشد، قدرت صدا بیشتر می شود و صدایی محکم مانند دف های درویشی را خواهیم داشت.

دف چه مارک هایی دارد؟

مارک دف در کیفیت آن تاثیر دارد پس باید به این موضوع به اندازه ی کافی توجه کنید. دف های پژمان حدادی و مسعود حبیبی طلقی هستند و به صدای دف های پوستی نزدیک می باشند. بسیاری از اساتید معتقدند دف های حبیبی و ماهور مناسب تر هستند. پیشنهادهای زیر از طرف اساتید موسیقی استاد رضا مجتهدی فر و استاد محمد رضا منتظری می باشد که برای افراد مبتدی تا حرفه ای دسته بندی شده است:

برای افراد مبتدی :

 1. دف با مارک حبیبی ( به ترتیب اولویت) : الیت – سفید – خورشیدی
 2. دف ماهور ( به ترتیب اولویت) : الیت – طرح پوست – خورشیدی
 3. دف نغمه ( به ترتیب اولویت) : خورشیدی – سفید

طبق آن چه گفته شد برای افراد مبتدی بهترین مارک ها که جنس مناسب و صدای نرمال دارند، الیت حبیبی و الیت ماهور می باشد.

برای افراد متوسط :

 1. دف پوستی به نام محد فواد
 2. دف حبیبی از نوع سفید و طلقی
 3. دف پوست پادوک

برای افراد حرفه ای :

افراد حرفه ای بهتر است از دف های پوستی ماهور و حبیبی استفاده کنند که کیفیت بسیار بالایی دارند. به ترتیب اولویت دف های زیر توصیه می شود:

 1. دف پوستی پادوک
 2. دف پوست حیدر محمدی
 3. دف ناژوان

توصیه می شود در خرید دف مارک را اهمیت سوم یا چهارم بدانید و به دیگر نکاتی که در این نوشته و قسمت قبلی، عرض شد اهمیت بیشتری بدهید. اخیرا متاسفانه در میان مارک های معروف، دف های بی کیفیت می بینیم و از طرفی مارک هایی هستند که به اندازه ی قبلی ها معروف نیستند اما خیلی خوب کار می کنند.

دیگر نکاتی که باید در نظر داشته باشید

نکات زیر از دید اساتید موسیقی بیان می شود:

 • نباید فکر کنید که هر سازی که مهر دارد معتبر است. نوازندگان با تجربه می توانند اعتبار ساز را تشخیص دهند. با این حال مهری که بر روی ساز می خورد، سازنده ی دف را مشخص می کند و بر اعتبار و قیمت آن می افزاید.
 • زیبایی همیشه خوب نیست. دف هایی وجود دارند به نام دف های چهل تکه که کمه آن ها از تعداد زیادی قطعه ی چوبی کوچک ساخته شده است. این دف ها بسیار زیبا هستند اما صدای نازیبا و وزن زیادی دارند، پس هرگز سراغ آن ها نروید.
 • دف های پوستی با تغییر آب و هوا، تغییر می کنند. دف اگر در آب و هوای گرم قرار بگیرد، دمای پوست آن بالا می رود و به طوق دف فشار وارد می شود. پوست دف ممکن است پاره شود یا طوق دف تاب بردارد. اگر دف در آب و هوای سرد قرار بگیرد پوست آن ول می کند و صدای دبه می دهد.
 • در دف های حبیبی صدا و لحن دف پوستی، کاملا بازسازی شده است. دف های حبیبی در مدل های سفید، خورشیدی، الیت، مشکی و ویژه ساخته می شوند و به ترتیب در رده های پایین تا بالا قرار می گیرند.
 • توصیه می کنیم از دف های کوکی استفاده نکنید. این دف ها دو طوق دارند که با هم فاصله دارند و فاصله ی دو طوق، به وسیله ی پیچ ها تنظیم می شود. این دف ها در مارک های هاپا و پادوک موجود هستند.

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *