نکات خرید دف -دف خوب از نظر ظاهری چگونه است و چه قیمتی دارد؟ - آناستیا
29 اسفند, 1401
سازهای کوبه ای

نکات خرید دف

مقدمه

اگر در وادی موسیقی فعالیت داشته اید یا در مورد آن مطالعه کرده اید حتما می دانید که تهیه ی یک دف خوب، ربط زیادی به مارک و نیز سازنده ی آن ندارد. حتی ممکن است استاد شما نوعی از دف را برای خرید معرفی کند که مناسب شما نباشد. تنها در صورتی طبق گفته ی استادتان، دف را تهیه کنید که اولا به ایشان اعتماد کامل داشته باشید و دوما ایشان توان جسمی شما را بداند. در این نوشتار نکات تهیه ی یک دف خوب را با شما درمیان می گذاریم. با ما همراه باشید.

اجزای دف چیست؟

هنگام خرید دف، بهتر است اجزای آن را تست و بررسی کنید. در صورتی که به فروشنده اعتماد دارید، نیازی به این کار نیست. اجزای اصلی دف عبارتند از :

  • قاب یا همان کلاف اصلی یا کمانه :

       این بخش در واقع یک چوب است که اجزای دف را به یک دیگر وصل می کند. عرض قاب 5 الی 6.5 سانتی متر است و دایره ای دارد به قطر 50 الی 55 سانتی متر. کمتر پیش می آید که قاب از اندازه هایی که گفته شد، کوچکتر یا بزرگتر باشد. از طرف پوست، ضخامت چوب آن 2 تا 3 میلی متر است. از طرف پشت هم ضخامتی برابر با 1.5 سانتی متر دارد. کمان خود به دو گروه تقسیم می شود که شامل کمان یک کمه و کمان دو کمه می باشد.

کمان یک کمه : این کمان از چوبی با قطر 1.5 سانتی متر تهیه می شود. برای ساخت آن، دو سر چوب به هم متصل می شود به شکلی که یک دایره ایجاد شود. این کمان بر اثر فشار پوست زیاد کج نمی شود و وزن ان نیز از نوع دیگر کمان که کمان دو کمه است، سبک تر است.

کمان دو کمه : برای ساخت این کمان، دو چوب روی هم پرس می شوند که حدود نیم سانتی متر قطر دارند. این نوع کمانه، از نوع قبلی سنگین تر است و در برابر فشار هم مقاوم تر است.

  • پوست :

       پوست به دو نوع طبیعی یا مصنوعی تقسیم می شود. به نوع مصنوعی، طلقی هم می گوییم. پوستی که برای دف استفاده می شود بر قیمت آن، مقاومت و نیز کیفیت صدای تولید شده از آن تاثیر مستقیمی می گذارد.

مسلما پوست طبیعی گران تر است و البته ماندگاری بیشتر و صدای بهتری هم دارد. پوست مصنوعی کیفیت صدای پایین تری دارد، اما مقاوم تر است.

دف

  • گل میخ ها :

      این میخ ها، روی ضخامت 5.1 سانتی متری کمانه ی پوست را نگه می دارند. هدف از این کار، مهار کردن پوست روی کمانه و نگه داشتن آن است.

گل میخ ها :

  • زنجیر :

     به آن حلقه هم می گوییم. اثر زنجیر در تعیین صداهای مکمل است. در جدار داخلی کمانه میخ هایی قرار می گیرد که شبیه قلاب است. روی این میخ ها حلقه هایی 3 یا 4 تایی و با فاصله ی 3 سانتی متری از پوست و نیز فاصله ی 1 سانتی متری از دسته ی کناری، قرار می گیرد.  به این حلقه ها، جلاجل هم می گوییم.

زنجیر

  • شستی :

       شصتی هم نوشته می شود. برای استقرار انگشت شست ساخته می شود. شستی در قسمت پشت چوب، به شکل یک فرورفتگی ایجاد می گردد.

شستی

قیمت دف چقدر است؟

قیمت دف به فاکتورهای متفاوتی بستگی دارد. دف های مبتدی از 80 هزار تومان تا 200 هزار تومان می تواند قیمت داشته باشد. دف های متوسط و حرفه ای، مارک های مختلفی دارند و قیمت آن ها تا 2 میلیون تومان هم می رسد.

بیشترین بخش پولی که برای دف می پردازید برای پوست و کلاف اصلی آن است. قیمت بر اساس زحمت سازنده و مواد اولیه ی به کار رفته در ان تعیین می شود. دف با پوست طبیعی گران تر است از دف با پوست طلقی و این به دلیل گران تر بودن پوست طبیعی است. از دیگر عوامل مهم در تعیین قیمت دف، کیفیت کمانه و نیز ساخت درست و متقارن آن است که بر کیفیت صدای دف، اثر زیادی دارد.

دف خوب از نظر ظاهری چگونه است؟

دف خوب کیفیت ساخت خوبی دارد. مثلا چسب اضافه روی ان مشاهده نمی شود یا بین پوست و گل میخ ماده ی اضافه ای وجود ندارد. نباید تصور کنید ظاهر خوب برای یک دف یعنی تزئینات خوب! دف اگر خوب ساخته شود در طولانی مدت، کیفیت صدایش حفظ می شود. بهتر است بدانید که کلاف اصلی، شکل یک استوانه است و از جنس چوب ساخته می شود. این کلاف کوتاه است. در یک طرف  استوانه پلاستیک یا پوست حیوانات کشیده می شود. بهترین و مرغوب ترین نوع دف در فصل بهار ساخته می شود و برای ساخت آن از پوست حیوانات استفاده می شود. ابتدا و انتهای قاب اصلی با یک برش زاویه دار به هم وصل می شود. یک سمت از کلاف ضخامتش کم می شود و این کار از طریق برش چوب انجام می گیرد، روی این لبه، پوست می چسبد و توسط گل میخ محکم می گردد.

وزن و اندازه باید استاندارد باشد

وزن و اندازه باید استاندارد باشد

دف ها به صورت جداگانه در سایزهای کوچک، متوسط و بزرگ ساخته می شوند. ابتدا باید بدانید که به چه سایزی احتیاج دارید. اندازه ی قاب چوبی دف می تواند بزرگ یا کوچک باشد که به آن ها به ترتیب طوق پهن و طوق باریک هم می گوییم. اگر دستان بزرگی دارید، برای این که دف در دست تان بایستد و شل نباشد از دف طوق پهن استفاده کنید در غیر این صورت از دف طوق باریک.

دف اگر سنگین باشد در حین استفاده خسته خواهید شد. برای هنرجوی تازه کار که جثه ضعیفی نیز دارد استفاده از دف سبک توصیه می شود تا بتواند با قدرت بنوازد. برای هنرجویی که جثه قوی دارد، استفاده از دف بزرگ توصیه می شود تا راحت با آن کار کند و اندازه ی دستانش باشد، برای این فرد هم پس از مدتی لازم است که دف سبک تری تهیه کند. در صورتی که از نظر مالی برایتان تهیه ی دو تا دف مشکل است، یک دف متوسط انتخاب کنید. وزن متوسط را بر اساس ابعاد کمه در نظر می گیریم به این شکل که ضخامت متوسط کمه حدود 11 تا 12 میلی متر و عرض آن 5 تا 5.5 سانتی متر می باشد.

حرفه ای ها، دف های سبک را انتخاب می کنند. بسیاری از اساتید توصیه می کنند حتی وقتی حرفه ای هم شدید باز هم از دف متوسط استفاده کنید. برخی ریتم های مشکل هستند که اجرای ان ها با دف سبک، به سختی انجام می شود. دف متوسط کمک می کند تعادل را حفظ کنید و ریتم ها را به درستی اجرا نمایید. شما می توانید ریتم های آسان تر را با دف های سبک، اجرا کنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *